VVV reklaam super otsing
Login (logimata)
Navi
10 populaarsemat
10 viimast uuendust
booruWebCam 2.00
VLC 2.2.6
Media Player Classic Home Cinema 1.7.13
Mozilla Firefox 54.0.2
7-Zip 16.04
MediaInfo 0.7.97
Notepad++ 7.4.2
HWiNFO32/64 5.44
PHP 7.0.8
GnuCash 2.6.11
kulus 0.56706380844116 sekundit
külastusi lehele 3689956
lehel on 33 külastajat
00:54 02.03.05 ? Ülevaade/Võrdlus (kasutajate hinnang: 3 , 0 kommentaari)

IE turvaliseks I osa

Internet Exploreri (IE) vaikeseadistused ei paista olevat enamikele kasutajatest sobivad. Samuti on puudu õpetused, kuidas seadistada Internet Explorerit (ja Windowsi võrguseadeid) nii, et need oleksid enamikele kasutajatest sobilvad. Siinkohal räägikski, kuidas konfigureerida Internet Explorer SP2 -e nii, et pahalased jäävad arvutist välja ja võrgus surfamise kogemus ei kannataks. Kuna juhendite autoril on kasutada vaid inglise keelne Windowsi versioon, on ka õpetuses esinevad nimed ingliskeelsed.

Räägime kõigepealt dialoogis "Internet Options" (IE -> Tools -> Internet Options) leiduvast: "Internet Options" dialoog koosneb seitsmest leheküljest: General (üldised seadistused), Security (turvalisus), Privacy (privaatsus), Content (sisu), Connections (võrguühendused), Programs (programmid), Advanced (keerukamad seadistused).


Lehekülg "General"

Üldised seadistused

on üldiste seadistuste jaoks. Siin saab teha järgmist:

  • Muuta IE käivitamisel näidatavat lehekülge ehk kodulehekülge ("Home Page").
    Siinkohal on oluline vaadata, kas koduleheküljeks on lehekülg, mida teate ja tunnete. Kui pole, siis on võimalik, et mõni pahalasprogramm või halb veebileht on selle ära muutnud. Soovitav on sel korral panna koduleheküljeks kas http://www.neti.ee (Neti kataloog), http://vvv.xmb.pri.ee (VabaVaraVeeb), tühi leht (nupp "Use Blank" paneb selle) või IE vaikekodulehte (tavaliselt viitab MSNile, nupp "Use Default"). Ka hetkel avatud lehekülge saab pana koduleheküljeks vajutades nuppu "Use Current".
  • Kustutada alla laetud küpsiseid ("Delete Cookies...").
    Küpsistest räägime hiljem täpsemalt.
    Üldjuhul pole küpsiseid kustutada vaja.
  • Kustutada ajutisi faile ("Delete Files...").
    Faile kustutades küsitakse, kas soovite kustutada ka lokaalsed veebilehtede koopiad ("Offline Content"). Kui Te pole ühtegi veebilehte kopeeritavaks seadnud, siis võib julgelt ka need ära kustutada. Ära kustutatavateks failideks on html lehed, pildid, skriptid, stiilid, videod ja teised asjad, mida te veebilehtedel näete (selleks, et teile neid veebilehti näidata tõmbab brauser veebilehtede sisu ajutiselt alla ja kustutab kas mingi aja möödudes, mingi sündmuse järel või talle ajutiste failide hoidmiseks antud ruumi lõppemisel).
  • Muuta ajutiste failidega seotud seadistusi ("Temporary Internet files" all "Settings...").
    Siin saad muuta, millal kontrollitakse, kas uuem versioon veebilehest on olemas:
    • "Every visit to the page" - igal lehekülje külastusel (kõige aeglasem ja andmemahukam, kuna ka juba alla laetud lehekülge laetakse uuesti alla igal külastusel).
    • "Every time you start Internet Explorer" - iga kord kui käivitate IE (teeb IE käivitamise aeglaseks ja mõndade lehekülgede, mis on muutunud pärast IE käivitamist, muutused ei ole nähtavad enne IE taaskäivitamist. Samuti võib olla andmemahukas kui ajutisi faile on palju või võtavad palju ruumi).
    • "Automatically" - automaatselt. See tähendab enamasti seda, et osad leheküljed vajavad lehekülje muutuste nägemiseks "Refresh" (või Ctrl+"Refresh", et sundida uue versiooni alla laadimist) nupu vajutamist. (suhteliselt kiire ja vähemahukas).
    • "Never" - mitte kunagi. Alla laetud lehekülgede muudatusi ei näe üldse ilma ise lehekülje uuesti alla laadimise sundimist (Ctrl + "Refresh"). (kõige kiirem)
    Lisaks saab muuta kausta, kus ajutised failid asuma hakkavad ("Move Folder..."), vaadata ajutisi faile ("View Files...") ja vaadata objekte (ActiveX lisandid brausimise mugavamaks muutmiseks).
  • Muuta aega, kaua hoitakse meeles külastatud lehekülgede aadresse ("Days to keep pages in history").
    Selle optimaalne väärtus sõltub väga palju Teie brausimisharjustustest. Kui olete harjunud lehtede ajalugu tihedalt kasutama ("View" -> "History" või Ctrl+H ja külgriba abil või kasutades automaatset aadresside lõpetamist aadressiribal), võiks olla päevade arv vastavalt suurem, vastasel juhul väiksem. Juhul kui Te pole ainus arvutikasutaja, võivad teie poolt külastatud lehekülgede aadresse ka teised näha. Selle vältimiseks tuleks päevade arv hästi väikeseks muuta ja pärast brauseri kasutamist ka ajalugu tühjendada ("Clear History"). Erinevate kasutajakontode (user accounts) kasutamisel ei ole Teie külastatud lehtede ajalugu nii lihtsalt nähtav teistele kasutajatele.
  • Tühjendada vaadatud lehekülgede aadresside ajalugu ("Clear History").
  • Muuta kasutusel olevaid värve ("Colors...").
  • Muuta kasutusel olevaid kirjastiile ("Fonts...").
  • Muuta kasutusel olevaid keeli ("Languages...").
    See seadistus võimaldab lugeda osasid veebilehti Teile sobivas keeles. Kõrgemal olevad keeled on eelistatud ja kui võimalik, kasutatakse neid. Näiteks juhul kui IE pole seadistatud kasutama eesti keelt, annab VabaVaraVeeb sellest teile ka teada vastava ingliskeelse teatega. Eesti keele lisamiseks tuleb vajutada "Add..." ning valida nimekirjast "Estonian [et]" ja vajutada "OK". Seejärel on soovitav eesti keel viia nimekirja algusesse, nii näete mitmeid rahvusvahelisi lehekülgi ka eesti keeles. Nimekirja tippu viimiseks tuleb valida nimekirjast "Estonian [et]" ja vajutada "Move Up" nuppu seni kuni see "Estonian [et]" jõuab nimekirja tippu. Nimekirjas saab keelt allapoole viia "Move Down" nupuga ja eemaldada "Remove" nupuga. Tehtud muudatused tuleb kinnitada vajutades "OK" nuppu.
  • Muuta hõlbustusseadeid ("Accessibility")
    Antud seaded võimaldavad muuta veebilehti hõlpsamini loetavamaks. Tavakasutaja jaoks on siin valikud, mis lubavad eirata veebilehtede poolt seatud värve ("Ignore colors specified on Web pages"), kirjastiile ("Ignore font styles specified on Web pages") ja kirjade suurusi ("Ignore font sizes specified on Web pages").
    Kogenenud kasuajatel on võimalik ise luua veebilehtedel kasutatav (CSS) stiilileht.

Lehekülg "Security"

Turvaseadistused

on turvaseadistuste jaoks. Siin saab muuta erinevate turvatsoonide seadistusi. Algselt on IE-s neli turvatsooni:

  • "Internet" - veebilehtede jaoks, mis asuvad Internetis ja mille kohta te pole kindlad, kas nad on ohtlikud või mitte. Just sellesse turvatsooni peaksid kuuluma enamik lehekülgi, kus käite surfates.
  • "Local intranet" - veebilehtede jaoks, mis asuvad kohalikus võrgus (või VPN võrgus). NB! Ärge lisage sellesse tsooni lehekülgi väljaspool Teie organisatsiooni, kuna see tsoon üritab Teie autentimiseks kasutada Teie Windowsi kasutajaseadeid!
  • "Trusted sites" - veebilehtede jaoks, mida usaldate ja teate, et need teile ohtu ei kujuta. Siia võiksid kuuluda internetipanga ning Windows ja Office Update leheküljed ( https://www.unet.ee, https://www.hanzanet.ee/, http://office.microsoft.com , https://windowsupdate.microsoft.com , https://v5.windowsupdate.microsoft.com - NB! Võimalusel vältige turvamata Windows Update lehekülgede kasutamist, turvatud lehekülgede aadressid algavad alati http asemel https -ga! )
  • "Restricted sites" - veebilehtede jaoks, mille sisu võib olla kahjulik Teie arvutile.

Kuigi turvatsoonide idee iseenesest on hea, tekib probleem sellega, et kasutajad ei tea ju, et lehekülg on kahjulik enne seda külastamata. Siiski on IE-s mitmed leheküljed juba "Restricted Sites" hulka kantud juba IE paigaldamise ajal. Lisaks on võrgus saadaval mitmed lisapakid, mis "Restricted Sites" nimekirja pikendavad. Kuid alati tasub olla ettevaatlik ja sel otstarbel soovitamegi muuta ka tsooni "Internet" turvatase vaikekonfiguratsiooniga pakutud "medium" (või "medium-low") pealt "high" peale. Selleks tuleb turvasoonide hulgast valida tsoon "Internet", seejärel vajutada "Default Level ..." ja viia slaider asendisse "High". Kavalamatel kasutajatel on soovitav seadistused ükshaaval üle vaadata ja ümber seadistada iga tsooni jaoks ("Custom Level..."). Samuti saavad turvatsoonide ja turvatasemete seadistusi täpsemalt seada administraatorid (kasutades Group Policy Editori "gpedit.msc"). Täpsemat turvatsoonide seadistamist "Custom Level..." abil vaatleme hiljem.


Lehekülg "Privacy"

Privaatsuse seadistused

on surfamisel privaatsuse hoidmisega seotud seadistuste jaoks.
Sellel leheküljel saate te seadistada küpsiste haldamist turvatsoonis "Internet" ning seadistada IE hüpikakende blokeerija seadistusi.

Küpsiste osatähtsus privaatsuse juures seisneb selles, et küpsised võivad salvestada sinu brausimisharjumusi, mida siis osad veebilehed võivad ära kasutada statstika tegemiseks või teie huvidele vastava reklaami näitamiseks oma lehel. Samas on küpsised vajalikud mitmete veebilehtede (nagu ka VabaVaraVeeb) kasutamisel registreeritud kasutajana.

IE teeb vahet esimese osapoole ja kolmanda osapoole küpsistel. Kuna esimene osapool on veebileht, mida te külastate ja kolmas osapool on näiteks külastataval leheküljel näidatavate reklaamide omanikud, on mõttekas enamik kolmanda osapoole küpsiseid ära keelata, kuid lubada esimese osapoole küpsised. Sellisele seadistusele vastab hästi tase "Medium High", mis blokeerib kolmanda poole küpsised, millel puudub privaatsuspoliis või mis kasutavad Teie isiku määravat informatsiooni (välja arvatud spetsiaalselt lubatud pooled), ning esimiese poole küpsised, millel Te pole keelanud küpsiseid salvestada. Erandeid küpsiste haldamises saate domeenide põhjal teha vajutades nuppu "Sites..." ning trükkides sisse domeeni ja valides "Block" või "Allow" vastavalt blokeerimiseks või lubamiseks. Erandeid saab teha ka topeltklikkides küpsise ikoonil IE staatuseribal, mis avab eelnevalt kirjeldatule sarnase dialoogi.

Privaatsuse täppisseadistused

Veelgi tugevama privaatsuse kaitse saavutate keelates KÕIK kolmanda osapoole küpsised (enamasti tulevad reklaambanneritega). Selleks tuleb valida "Advanced...", seada "Override automatic cookie handling" ("Võtke üle automaatne küpsiste haldus") ja siis valida "First Party Cookies" ("Esimese osapoole küpsised") alt "Accept" ("Nõustu") ja "Third Party Cookies" ("Kolmnda osapoole küpsised") alt "Deny" ("Keeldu"). Tulemus peaks olema sarnane kõrval oleval pildil olevaga (ilma punaste ellipsideta muidugi).

Hüpikakende ehk pop-uppide blokeerimiseks tuleb panna linnuke kasti "Block pop-ups". Täpsemalt saab hüpikakende seadistusi muuta dialoogist, mis avaneb vajutades nuppu "Settings...". Tekkiva dialoogiga saab lisada lehekülgi, millelt hüpikaknad lubatakse ning määrata IE käitumist hüpikkna blokeerimisel ja hüpikakende filtreerimise taset. Filtreerimise tase "Medium" peaks tööga väga hästi hakkama saama.


Jätkub...


Seotud programmid: Internet Explorer 6 SP1, OpenFX 2.0
Ülevaated:
IE turvaliseks II osa (0 kommentaari)
Toeta VVV'd
Kui Teil on võimalust VVV-le abiks olla või VVVd toetada, siis palun võtke meiega ühendust.
VVV sõbrad
Akkru.ee - mitte ainult ajaviide
Pingviini Web
Soovid saada sõbraks? Võta ühendust!
10 kommenteerituimat
avast! Free Antivirus 8
GunZ The Duel 1.5
VabaVaraVeeb 0.110.06
PhotoFiltre 6.5.3
WinMX 3.54 beta 4
DAEMON Tools Lite 4.30.0
GIMP 2.8.6
Screamer Radio 0.4.4
VLC 2.2.6
Opera 15.0
Tasub vaadata
Küsitlus
Kui palju/tihti oled/käid sa Facebookis?
24/7 (4167)
|
12/7 (27)
|
Kord päevas (57)
|
Kord nädalas (14)
|
Kord kuus (10)
|
Iga tunni aja tagant (9)
|
Vastusevariant puudub (2090)
|
vaata
Stiil
Valid XHTML 1.0!
Valid CSS!
Ikoonid: famfamfam ja siim
Disain: mikk
Kood: siim
(C) 2004 - 2012 reaktor